Dům s bazénem

 

Češi se po pandemii hromadně zbavují chat a chalup. Co za tím stojí?

Během éry covidu explodovala poptávka po chatách a chalupách, která trhala rekord za rekordem. Avšak teď, v době vysoké inflace a zvýšené ekonomické nejistoty, se stává vlastnictví chaty pro spoustu Čechů neúnosné.

 

Chalupaření je převážně česká specialita, a ještě více Čechů si chataření oblíbilo v období Covidu, kdy bylo kvůli restrikcím obtížné cestovat na dovolenou do zahraničí. To však rozpoutalo neuvěřitelnou lavinu zájmu o jejich nákup a ceny dosáhly v reakci na ohromující poptávku astronomických výšin. A jak to s rekreačními objekty vypadá dnes?

Podle realitního softwaru Poski REAL, který využívá více než 3 500 realitních makléřů a který shromažďuje realitní nabídky a poptávky, došlo v roce 2020 k prudkému nárůstu počtu prodejů rekreačních objektů. Největší prodej chat a chalup byl zaznamenán v třetím čtvrtletí roku 2020, a to celkem 2 785. S růstem poptávky se začala zvyšovat také jejich nabídková cena, nejvíce na Jižní Moravě, v Krkonoších nebo Středočeském kraji, kde se ceny zvedly až o 80 % za metr čtvereční. Teď se ale situace obrací a sledujeme opačný trend, kdy počty prodejů začínají opět klesat. V porovnání s prvním čtvrtletím roku 2023 jsme svědky meziročního propadu prodejů zhruba o 40 %. Od ledna do března 2023 se prodalo pouhých 1107 chat a chalup, zatímco ve stejném období loňského roku to bylo 1885. Největší sezóna prodejů však teprve vypukne. Obvykle se nejvíce rekreačních objektů prodává ve třetím čtvrtletí v období léta.

Nejčastějším důvodem prodeje chalup je vysoká inflace, náklady na energie a celkově rostoucí životní náklady. Řada lidí se musí uskromňovat a snižovat své výdaje, proto se tak vlastnictví chaty nebo chalupy stalo spíše na obtíž. Z toho důvodu se v loňském a letošním roce na trhu objevuje stále více rekreačních objektů k prodeji. Poptávka po nich je ale výrazně nižší než dříve, a to především v méně atraktivních lokalitách. Propad poptávky je v průměru okolo 30 %. Klesá také cena těchto nemovitostí společně s celkovým poklesem cen na realitním trhu. Pokud tedy zvažujete nákup rekreačních nemovitostí, letos bude ten pravý čas.

A co si o vývoji cen chat a chalup myslí Vladimír Vaněk, product owner právě zmíněného Poski REALu?

,,Je pravda, že dle dat našeho realitního softwaru se prodej chalup dostal v období Covidu na absolutní maximum. Pamatuji si, že v tomto období bylo za cca týden na menší chatu v Beskydech až 400 zájemců a to je opravdu unikátní. Bylo i plno spekulantů a investorů, kteří chalupy nakupovali za účelem rychlého prodeje. Trend se sice zastastavil, ale myslím si, že koupě chaty nebo chalupy je pro Čechy, kteří jsou národem chalupářů, stále výborná investice. Například i jen pro "měšťáky", aby si měli kam zajet odpočinout. Ceny budou ještě cca rok na ideální hladině, tedy déle se dle mého názoru čekat nevyplatí. Pokles cen bude mírný a bude hodně záviset na lokalitě.”

V turistických destinacích se poptávka i cena drží stále na stejných hodnotách, především díky možnému příjmu z pronájmu objektu, což nemovitosti v méně turistických lokalitách nabídnout nemohou. I na tohle trh reaguje. V turisticky populárních lokalitách začíná vznikat spousta developerských projektů, zejména apartmánových domů, protože už zde často není prostor pro jednotlivou výstavbu. Apartmány se nejčastěji budují na Lipně, v okolí Špindlerova mlýna, Klínovce, na Dolní Moravě v Jeseníkách nebo Jižní Moravě. Ceny se však šplhají do astronomických výšin. Na Lipně nejsou výjimkou ani ceny okolo 200 tisíc korun za metr čtvereční.